Hikayemiz

KAYNAĞINDA SEVGİ OLAN

BİR BAŞARI ÖYKÜSÜ


Öykümüz 1978 yılında, İstanbul Unkapanı’nda kurulan şirketimizle başladı. Geleneklerimizin bize yüklediği sorumlulukla damak tadına en uygun, kaliteli ve doğal ürünler üretme arzumuz, bizi Tekirdağ-Malkara’da günlük 600 litre süt işleyen küçük bir mandırayı alarak bu lezzet yolculuğuna çıkarttı. Lezzete ve kaliteye verdiğimiz bu önem kısa zamanda karşılığını gördü ve markamızla her geçen gün biraz daha büyüdük. Küçük mandıramız zamanla büyüyerek günlük 1200 ton süt işleme kapasitesine sahip, tüm bilimsel ve teknolojik alt yapısını tamamlamış bir üretim tesisine dönüştü.

2000’li yıllara geldiğimizde genişleyen üretim ve büyüyen pazar payımızla birlikte daha da güçlenerek yolumuza devam ederken 2004 yılında yurtdışına ilk adımımızı attık. Fason üretim kolaylığının aksine, üretimini kendi tesislerimizde gerçekleştirdiğimiz ANKA markası ile ülkemizi yurtdışında da başarıyla temsil etmeye başladık.

ANKA, kalitesinden, hijyenik ve helal üretim prensiplerinden vazgeçmeden, üretimin her aşamasında uyguladığı gıda güvenliği sistemleri ile doğanın en güzel lezzetlerini tüketicilerine sunmaya ve her geçen gün yeni lezzetlerle ürün ailesini genişleterek büyümeye devam ediyor.


BU KALİTENİN SIRRI

YÜKSEK TEKNOLOJİYLE DONATILMIŞ ÜRETİM TESİSLERİ


NASIL ÜRETİYORUZ?


Dünyanın en büyük beyaz peynir otomasyon hattına merhaba deyin!

Üretim kalitesi, üretim şekli ve üretim kapasitesiyle ulusal pazarda lider, uluslararası pazarda ilk sıralarda yer almamızı sağlayan bu teknoloji ile hayvansal hastalıklardan arındırılmış Trakya bölgesinde 200’ü aşkın köyden, 10.000’e yakın üreticiden aldığımız yörenin en kaliteli sütlerini insan eli değmeden peynire dönüştürüyoruz.

NE YEDİKLERİNİ BİLİYORUZ


Hayvancılığı destekliyor, üretici için rol model oluyoruz.

İneklerimizden aldığımız kaliteli sütün sırrı, anlaşmalı tarım uygulaması ile çiftçilerimizden temin ettiğimiz doğal besinlerde saklı…

TESCİLLİ KALİTE

SERTİFİKALARIMIZ

Katalog